MimarHaberleri

ARAŞTIRMACI BİTKİ BİLİMCİ RECEP DAĞİSTANLI, DOĞAL BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ VE AKTİF-PASİF BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLERE DİKKAT ÇEKT

Doğal bağışıklık sistemi ve aktif-pasif bağışıklık sistemi hakkında önemli bilgileri paylaşan araştırmacı bitki bilimci Recep Dağistanlı, insan sağlığı açısından bu konuların önemini vurguladı.

Doğal bağışıklık sisteminin ne olduğunu ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayan Dağistanlı, doğal bağışıklık sisteminin vücudun doğuştan gelen savunma mekanizması olduğunu belirtti. Bu sistemin güçlendirilmesinin, vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirebileceğini ifade etti.

Aktif ve pasif bağışıklık sistemleri arasındaki farkları aydınlatan Dağistanlı, aktif bağışıklık sisteminin vücudun bir patojene (mikrop, virüs vb.) maruz kalması sonucu doğal olarak üretilen bağışıklık olduğunu, pasif bağışıklık sisteminin ise dışarıdan hazır antikorlar alınarak sağlanan bağışıklık olduğunu açıkladı.

Doğal bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Dağistanlı, dengeli beslenme, yeterli uyku, düzenli egzersiz, stresten uzak durma gibi yaşam tarzı faktörlerinin önemine dikkat çekti.

Sağlık bilincinin artırılması ve toplumun doğal bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayan Recep Dağistanlı, bu konuda yapılan araştırmaların ve bilimsel çalışmaların önemine dikkat çekti.

 

Emlak, Bilgisi, Haber

0
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@mimarhaberleri.com.tr

mimarhaberleri.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları fancycat medya firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Haber Sitesi Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.